Jakiego typu kaloryfer dobrać do łazienki?

Decydując się na grzejnik łazienkowynależy spojrzeć nie tylko nacechy estetyczne kaloryfera, alerównież na jego cechy techniczne i mocgrzewczą.

Kaloryfer do łazienki powinno sięwybrać tak, aby przywskazanych właściwościachukładu, wypełniał on swą rolęgrzejną, a równocześnie był dopasowany wymiarami domiejsca.Standardowow charakterystyce kaloryferazobaczymy taki opis: 75/65/20°C, gdzie 75 totemperatura wejściowa, 65 to temperatura powrotu,a 20 wskazuje na temperaturę wnętrza.Są to wskaźniki, dla jakich wskazywanajest moc kaloryfera. Wartomieć na względzie, że dla komfortu cieplnego w łazienceprzyjmuje się minimalnątemperaturę 24°C. Znając parametry układu, wktórej pracować będziegrzejnik oraz temperaturę, którąchcemy osiągnąć w łazience wszybki i łatwy sposób odnajdziemy,sięgając do tabeli udostępnioneju producenta, konieczną moc grzejnika.

Jeśli nie posiadamy dostępu doopisu instalacji,powinniśmy skorzystać zułatwionych regułwyboru. W dobrzezaizolowanych domach, wlokalach o standardowejwysokości ok. 2,70m zapotrzebowanie na ciepło wynosi 80W/m2. Wdomach starego rodzaju, bezizolacji termicznej, zapotrzebowanie to może wynieść nawet130W/m2. Wykorzystując te obliczeniaznajdziemy moc kaloryfera, jakiejszukamy.

Następnym etapem jestznalezienie grzejnika odanej mocy i rozmiarach, jakiebędą pasować do miejsca, gdziegrzejnik ma pracować.