Projektant mebli ? zawód widmo

Polska meblem stoi i póki co udaje się, dlatego że zazwyczaj produkujemy cudze wzory na eksport. Gdyby Polacy potrafili zaprezentować swój, opracowany pod względem produkcyjnym katalog produktów,zostali by naprawdę atrakcyjnym producentem z ofertą połączonych zalet Włoch i Chin.
Dlaczego więc nie zatrudniają polskich projektantów ? Fakt o polskim rynku zawodowym jest taki, że nie istnieją. Zabawne, że w kraju który jest jednym z największych potentatów na świecie jeśli chodzi o wytwarzanie mebli, nie ma tak wyspecjalizowanych ludzi. Kto więc projektuje na polski rynek ?Najczęściej amatorzy tworzący brzydkie i niefunkcjonalne meble. Bywa też, że artyści wtedy powstaje ładne, lecz nadal nie funkcjonalne wyposażenie oraz konstruktorzy ze swoimi funkcjonalnymi brzydalami.
Dlatego niestety, gdy przechadzam się po poznańskich targach meblowych to na palcach jednej ręki można policzyć producentów z naprawdę ciekawą i przemyślaną ofertą skierowaną w przyszłość. Stan rzeczy oddają też doskonale same targi, gdyż jest oferta producentów i jest arena design, niestety podobnie jak w realiach polskich nie przenikają się, a bytują o krok.
Rzecz jasna nie jestem jedyną osobą, która dostrzegła błąd. Obecnie uczelnie starają się poprawić swoją ofertę edukacyjną i łączyć wiedzę stricte techniczną, marketingową z artystycznym polotem by kształcić specjalistów w tym zakresie – czyli projektantów mebli. Z tym, że musi minąć co najmniej kilka, a może kilka-naście lat zanim zauważymy tego rezultaty i polski przedsiębiorca przekona się, że można i warto inwestować we własne wzornictwo, a obecne granice znikną.