Ogrzewanie podłogowe na prąd – przewody grzejne VC i VCD.

Ogrzewanie podłogowe to rodzaj ogrzewania, który jest najbardziej zdrowy dla użytkowników oraz umożliwia równomierny rozkład temperatury w pomieszczeniach.
Ogrzewanie podłogowe na prąd spełniające funkcję głównego ogrzewania, czyli stanowiącego jedyne źródło ciepła we wnętrzu jest montowane w wylewce. Ten typ ogrzewania można zamontować, kiedy wnętrza są na etapie tworzenia i podłogi nie są jeszcze wykończone.
Do montażu ogrzewania w wylewce stosowane są przewody grzejne VC lub VCD.
VC to jednożyłowy kabel grzejny izolowany z obu stron przewodem zimnym. VCD to dwużyłowy przewód wykończony z jednej strony przewodem zimnym, a z drugiej strony mufą. Wymienione przewody poza konstrukcją odróżniają się mocą jednostkową, czyli ilością watów, która wypada na każdy metr kabla grzejnego. Wybierając kabel grzewczy musimy wziąć pod uwagę rodzaj pomieszczenia i typ posadzki, oraz najmniejsze dopuszczalne przerwy, jakie powstaną między żyłami kabla podczas ich montażu. Największe możliwe przerwy nie mogą przekraczać 20 cm, by nie stworzyły się miejsca zimne.
Instalacja kabli polega na rozłożeniu ich na powierzchni podłogi zgodnie z projektem wraz z czujnikiem temperatury podłogi. Kable zalewa się zaprawą lub wylewką samopoziomującą. Podpięcie przewodów VC oraz VCD do instalacji elektrycznej należy wykonać z pomocą sterownika temperatury. Wybór właściwego punktu montażu puszki z regulatorem jest istotne ze względów estetycznych i praktycznych. Kable grzewcze trzeba rozłożyć tak, aby przewód zasilający o długości 2,5m można było doprowadzić do puszki elektrycznej i połączyć z sterownikiem.