Jak wykorzystać nadwyżkę z fotowoltaiki

Wyjściem z opresji jest doposażenie budynku w elektryczne urządzenia, które będą mogły energię dodatkową z fotowoltaikizużyć przykładowo na podgrzewanie wody użytkowej, ogrzewanie lub obniżenie temperatury w domu, zastępując całkowicie lub częściowo posiadane urządzenia. Moc większości instalacji fotowoltaicznych zainstalowanych na dachu domu jednorodzinnego może mieć 10kWp. Taka właśnie instalacja w przypadku typowej rodziny wykorzystującej energię do celów oświetlenia i zasilania urządzeń AGD i RTV może być dwu, albo trzy krotnie zbyt wielka.

Przykładowe wartości nadwyżki i sposoby jej wykorzystania:

Nadwyżka 2000 kWh:

– pozwala na ogrzewanie wody użytkowej tylko prądem dla 4-osobowej rodziny przez cały rok.

Można to zrobić na kilka sposobów:

– dołożyć dodatkowe grzałki elektrycznej do zasobnika ciepłej wody użytkowej,

– zakup bojlera elektrycznego lub wykorzystanie podgrzewaczy przepływowych elektrycznych.

Wymienioną ilość energii można także wykorzystać na:

– dogrzanie pomieszczeń grzejnikiem na energię elektryczną dla pomieszczeń od 20 do 40m2

– uzyskanie efektu ciepłej podłogi za pomocą elektrycznych mat grzewczych dla budynku o powierzchni 70 do 150m2

– trzecią możliwością jest użycie klimatyzatorów na 100m2 do schłodzenia budynku latem

Nadwyżka 4000 kWh: można ją zużyć na cele ogrzania budynku:

– dogrzać dwa razy większą powierzchnię grzejnikami elektrycznymi niż w podanym przykładzie lub podzielić tą nadwyżkę na potrzeby ogrzania pomieszczeń i podgrzewania wody użytkowej

– interesującym rozwiązaniem problemu jest instalacja klimatyzatorów z funkcją grzania; natomiast w okresie letnim ochłodzą budynek, a w okresie wiosny i jesieni spokojnie poradzą sobie z ogrzaniem budynku wybudowanego nawet kilkanaście lat temu o powierzchni powyżej 100m2.

Nadwyżka 6000kWh to duża ilość energii i można ją wykorzystać:

– instalując elektryczny piec do działającej już wcześniej instalacji grzejnikowej z gazowym piecem, na olej lub stałopalnym – pozwoli on na ogrzewanie budynku w okresach wiosny a także jesieni.

– inwestując pieniądze w gruntową lub powietrzną pompę ciepła pod warunkiem, że w domu mamy zamontowane wodne ogrzewanie podłogowe; w w takiej okoliczności instalacja fotowoltaiczna omocy od 9 do 10kWp pozwoli dostarczyć energii do ogrzewania budynku opowierzchni od stu do dwustu metrów kwadratowych przez cały sezon.